شهر هوشمند چیست؟

شهر هوشمند چارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار ایجاده شده است و هدف آن رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی است. قسمت بزرگی از این چارچوب، اساساً یک شبکه هوشمند از اشیاء متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم و رایانش ابری (cloud compating) انتقال می‌دهند.

شهر هوشمند

اینترنت اشیا یا همان Internet of Things که به اختصار IOT گفته می‌شود، همان اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا دستگاه های مختلف می‌تواننداز طریق اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل کنند.برای نمونه می‌توان یخچال های هوشمندی را در نظر گرفت که به اینترنت متصل هستند و شما را از موجودی و تاریخ انقضای مواد خوراکی داخل یخچال مطلع می‌کنند.

اینترنت اشیا

در مورد شهر هوشمند نیز برنامه‌های اینترنت اشیا مبتنی بر رایانش ابری، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه، تحلیل و مدیریت می‌کنند؛ تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند..

معیارهای یک شهر هوشمند

شهر هوشمند به شهری گفته می‌شود که براساس آخرین نظریه های مدیریت شهری بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات، دارای شش معیار اصلی ذیل باشد:

  • حکمروایی هوشمند
  • شهروند هوشمند
  • محیط زندگی هوشمند
  • محل زندگی هوشمند
  • اقتصاد هوشمند
  • حمل و نقل هوشمند
  • انرژی هوشمند

شهر هوشمند چه تکنولوژی هایی دارد؟

یک شهر هوشمند باید تکنولوژی های مخصوصی داشته باشد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

انرژی هوشمند

سیستم‌های هوشمند انرژی، میزان مصرف انرژی را زیر نظر قرار داده و آن را با بازدهی بیشتری مدیریت و حفظ کنند.

با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، مدیریت ذخایر آب و داشتن یک سیستم مدیریت پسماند شهر‌ها می‌تواند میزان آلودگی را کاهش داده و انرژی کمتری مصرف کنند.

انرژی هوشمند

جابه جایی هوشمند

هدف از جا به جایی هوشمند این است که روش هایی برای حمل و نقل پایدار فراهم شود. طبق گزارش سایت نامبئو، هر فرد در تهران روزانه حدود 50 دقیقه از زمان خود را در ترافیک می‌ماند.

جا به جایی هوشمند

زیر ساخت هوشمند

زیر ساخت هوشمندانه مهم ترین اصلی است که تمام مسائل را دربرمی‌گیرد و می‌تواند بنیان لازم برای تمام راه حل های هوشمندانه را فراهم کند. طراحان و برنامه ریزهای شهری می‌توانند نیازهای آینده را براساس این زیر ساخت ها برطرف کنند.

زیرساخت هوشمند

روشنایی هوشمند

با استفاده از فناوری اینترنت اشیا (IOT) می‌توان روشنایی شهری، سنسورها و محرک ها را کنترل و یکپارچه کرد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

روشنایی هوشمند

کشاورزی هوشمند

با استفاده از فناوری اینترنت اشیا (IOT) می‌توان از سنسورهای مختلف کمک گرفت و در جهت بهینه سازی فرآیندها و استفاده موثر از منابع آبی و بهره‌برداری کارا از زمین، فضای سبز و پارک‌ها آن را به کار برد.

کشاورزی هوشمند

ساختمان هوشمند

خانه هوشمند محلی است که تمام لوازم و سیستم های آن از طریق اینترنت بهم متصل بوده و از راه دور کنترل شود.

ساختمان هوشمند

تهران در جمع 50 شهر برتر هوشمند

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در جلسه ای بیان کرد: بر اساس گزارش شاخص های جهانی نوآوری، تهران یکی از 50 شهری است که قابلیت تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد.