قبلا درباره استارتاپ ها بسیار صحبت کردیم، اکنون میخواهیم به موضوع دیگری بپردازیم. هوش مصنوعی موضوعی است که چند سالی است بازار آن بسیار داغ است اما می‌دانید که هوش مصنوعی چیست و در چه جاهایی کاربرد دارد؟ در این بلاگ مقاله ای را از سایت Investopedia.com برای شما ترجمه کرده‌ایم.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی  (AI)به شبیه سازی هوش انسانی در ماشین هایی گفته می شود که برنامه ریزی شده‌اند که  مانند انسان ها فکر کنند و اقدامات آنها را تقلید کنند. این اصطلاح همچنین ممکن است برای هر دستگاهی که دارای صفات مرتبط با ذهن انسان است لحاظ شود؛  مانند یادگیری و حل مسئله.

ویژگی ایده آل هوش مصنوعی توانایی آن در عقلانیت و انجام اقداماتی است که بهترین شانس برای دستیابی به یک هدف خاص را دارند.

درک هوش مصنوعی

بیشتر افراد وقتی اصطلاح هوش مصنوعی را می شنوند ، اولین چیزی که معمولاً به ذهنشان می‌رسد، ربات ها هستند. چرا که فیلم ها و رمان های بزرگ، داستان‌هایی در مورد ماشین های شبیه انسان دارند که زمین را ویران می‌کنند.

AI مبتنی بر این اصل است که می توان هوش انسانی را به گونه ای تعریف کرد که یک ماشین بتواند به راحتی آن را تقلید کرده و وظایف خود را انجام دهد؛ از ساده ترین آن‌ها تا پیچیده ترینشان. اهداف هوش مصنوعی شامل یادگیری ، استدلال و ادراک است.

با پیشرفت فناوری ، معیارهای قبلی که AI را تعریف می کردند منسوخ شده اند. برای مثال دستگاه‌هایی که عملکردهای پایه را محسابه می‌کنند یا متن را از طریق سیستم تشخیص نوری کلمات (OCR) تشخیص می‌دهند، هوش مصنوعی به حساب نمی‌آیند چرا که این عملکرد به عنوان عملکرد ذاتی کامپیوتر به حساب می‌آید.

AI به طور مداوم در حال پیشرفت است تا بتواند از صنایع مختلفی بهره ببرد. ماشین آلات با استفاده از یک رویکرد منظم و مبتنی بر ریاضیات ، علوم کامپیوتر ، زبانشناسی ، روانشناسی و موارد دیگر سیم کشی می شوند.

نکته مهم

الگوریتم ها اغلب نقش بسیار مهمی در ساختار AI دارند ، بطوریکه الگوریتم های ساده در برنامه های کاربردی ساده استفاده می شوند، در حالی که موارد پیچیده تر به فریم AI قوی کمک می‌کنند.

برنامه های کاربردی هوش مصنوعی

برنامه های کاربردی برای هوش مصنوعی بی پایان است. این فناوری را می توان در بسیاری از بخش ها و صنایع مختلف به کار برد. AI در صنعت بهداشت و درمان برای دوز دارو و درمان های مختلف در بیماران و روش های جراحی در اتاق عمل مورد آزمایش و استفاده قرار می گیرد.

نمونه های دیگر دستگاه های دارای AI شامل رایانه هایی است که شطرنج بازی می‌کنند و همینطور ماشین های خودران نیز در این دسته قرار می‌گیرند. هر یک از این دستگاه ها باید عواقب هرگونه اقدامی را که انجام می دهند بسنجند، زیرا هر عمل بر نتیجه نهایی تاثیر می گذارد. در شطرنج ، نتیجه نهایی برنده بازی است. در مورد اتومبیل های خودران ، سیستم رایانه ای باید کلیه داده های خارجی را به خود اختصاص داده و آن را محاسبه کند تا به روشی عمل کند که از تصادف جلوگیری شود.

AI همچنین کاربردهایی در صنعت مالی دارد که در آن از فعالیت های بانکی و مالی برای شناسایی و پرچم گذاری استفاده می شود؛ مانند استفاده از کارت های بدهی غیرمعمول و سپرده های بزرگ. برنامه های کاربردی برای هوش مصنوعی نیز برای کمک به ساده سازی و تجارت آسان تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کار با آسانتر کردن عرضه ، تقاضا و قیمت گذاری اوراق بهادار انجام می شود.

طبقه بندی هوش مصنوعی

AI را می‌توان به دو دسته مختلف تقسیم کرد: ضعیف و قوی. هوش مصنوعی ضعیف مظهر سیستمی است که برای انجام یک کار خاص طراحی شده است. سیستم های ضعیف هوش مصنوعی شامل بازی های ویدئویی مانند شطرنج و دستیاران شخصی از جمله سیستم الکسای آمازون و سیری اپل (Siri) هستند. شما از دستیار یک سوال می پرسید ، او به شما پاسخ می‌دهد.

سیستم های AI قوی سیستم هایی هستند که وظایفی شبیه به انسان دارند. این ها تمایل به سیستم های پیچیده تری دارند. آنها برای رسیدگی به موقعیت هایی برنامه ریزی شده‌اند که در آن ممکن است خواسته شود که بدون دخالت شخص، مشکل را حل کنند. این نوع سیستم ها را می‌توان در برنامه های کاربردی مانند اتومبیل های خودران یا اتاق های عمل بیمارستان مشاهده کرد.