کرونا ویروس (کووید 19)

با شیوع ویروس کرونا در جهان وتبدیل این ویروس به یک اپیدمی ، بسیاری از نکات بهداشتی که تا به حال به چشم نمی آمد برجسته شدند .

گفته میشه علت اصلی کرونا ویروس یا همون کووید 19 حیوانات فروخته شده برای غذا در بازار غذاهای دریایی هوانانه ، همون بازاری که سال 2003 مقصر اصلی شیوع سارس بوده ، همونطور که مطلعیم در کشور چین قرار داره .

علائم اصلی این بیماری هم تب ، سرفه و تنگی نفس اعلام شده که در استمرار بیماری با عفونت حاد تنفسی همراه میشه و در مجموع باید بگیم بسته به مکانیزم سیستم ایمنی هر شخص علائمی بروز میده و یا ممکنه اصلا علائمی نداشته باشه و از اونجایی که تا حالا واکسنی براش ساخته نشده پس همه ی افراد با هر سنی در معرض خطر و یا خطر آفرینی هستند ، پس این ویروس رو جدی بگیریم که هممون در قبال تموم افراد زندگیمون مسئولیم.

Covid19

برای پیشگیری چیکار کنیم ؟

بهترین راه برای پیشگیری نرفتن به مکان های عمومی و پر تردده و اگر مجبور شدیم بیرون بریم رعایت نکات بهداشتی مثل شستن دست ها و ضد عفونی سطوحی از بدن و لباس که احتمالا با دیگران و یا محیط های عمومی برخورد داشته.

حساسیت های افراد نسبت به این موضوع چند برابر شده ، تا حد امکان افراد باید تماس فیزیکی با دیگران و حتی سطوح مختلف در مکان های عمومی را به پایین ترین میزان برسونن و با توجه به نیازها ، ابزار ها و امکانات بعضی موقع ها تماس های بدنی اجتناب ناپذیره.

باید بگیم بخشی از اقدامات پیشگیرانه بستگی به خودمون داره و بخشی بستگی به ابزار ها و امکانات موجود در جامعه هست که برای بعضی ها کار رو سخت تر می کنه .

به هر حال ممکنه کار و خرید ، از اینکه ما بتونیم مداوم در قرنطینه خونگی باشیم جلوگیری کنه ، که ما در حوزه کاری خودمون چند عامل اصلی رو مورد بررسی قرار می دهیم .

wash

عملیات های دریافت و پرداخت

مهمترین عامل در تماس های فیزیکی عملیات های دریافت و پرداخت وجه به صورت نقدی و الکترونیکیه .

برای مثال مراجعه به بانک ها و استفاده ازدستگاه های عابر بانک (ATM) ، دستگاه های کارتخوان (POS) ، بلیط های مترو ، BRT وخرید در بازارهای خُرد و کلانه .

به این فکر می افتیم که چیکار کنیم که کار های روزمره خودمونو با کمترین ارتباط با دیگران و امکانات عمومی داشته باشیم .

میشه یه روزی همه این کارها رو با گوشی موبایل خودمون و بدون هیچ تماسی انجام بدیم ؟

همیشه نمی تونیم کار هامون رو غیر حضوری و اینترنتی انجام بدیم .

برای مثال یک دارو که همین الان بهش نیاز داریم و می خواهیم از داروخونه محلمون و در کمترین زمان ممکن تهیه کنیم . نمی تونیم بشینیم پشت سیستم ، سفارش اینترنتی بدیم و منتظر بمونیم تا دارو به دستمون برسه . پس آماده میشیم و میریم داروخونه و دارو رو تهیه می کنیم .

حداقل تماس ممکن ، دادن کارت به متصدی داروخونست و یا خودمون باید شماره رمز کارتمون که معلوم نیست چندین نفر قبل ما از اون کارتخوان استفاده کردند وارد کنیم .

به این فکر کردین بدون هیچ تماسی پرداخت رو انجام بدیم ؟

یا بیشترین مراجعه ها به سوپر مارکت هاست و در این شرایط شیوع کووید 19 ، دریافت و پرداخت پول نقد و یا داد و ستد کارت بانکی و سر و کار داشتن با دستگاه کارتخوانه !

چیکار کنیم که این تماس ها به وجود نیاد و ما کمترین ریسک ابتلا به بیماری ها رو داشته باشیم ؟

think

سروین یه راه کار حرفه ای داره !

با ما همراه باشید…