مضرات رسید های کاغذی دستگاه های POS

بر خلاف تصورات ما نیمی از رسید های کاغذی چاپ شده غیر قابل بازیافت هستند و علاوه بر آن این رسید ها از ماده سمی Bisphenol A  پوشیده شده اند. البته این موضوع بیشتر برای رسید های حرارتی صدق می کنند ، اساسا براق های که توسط دستگاه چاپ می شوند و چاپگرهایی که نیاز به جوهر ندارند.

POS

مضرات Bisphenol  یا (BPA)

خطرات ناشی از وجود BPA در رسیدهای کاغذی را نباید نادیده گرفت.

پیامدهای منفی که ممکن است منجر به بیماری هایی از قبیل :

  • عدم تعادل هورمون
  • افزایش خطر ناباروری ، سقط جنین و تولد زودرس
  • سرطان پروستات
  • دیابت نوع 2
  • تغییرات رفتاری در کودکان
  • توسعه مغز و سیستم عصبی تغییر یافته است
  • بیماری قلبی
  • چاقی

شود ، مخصوصا برای صندوق داران که در روز برخورد زیادی با این رسیدها دارند .

این ماده شیمیایی سمی از طریق پوست جذب می شود و شستن دست ها  در حقیقت ورود مواد شیمیایی به بدن را آسان تر می کند و این می تواند ماه ها در بدن بماند و باعث تجمع شود که خطر پدیدار شدن اثرات منفی را افزایش می دهد.

اثرات زیست محیطی

تخمین زده می شود که در سطح جهان ، سالانه 300 میلیارد رسید کاغذ تولید می شود و 25 میلیون درخت ، 18 میلیارد لیتر آب و 22 میلیون بشکه نفت مصرف می کند. در زمانی که تنوع زیستی در حال کاهش است و تغییرات آب و هوا به سرعت در حال انجام است ، باعث می شود بیش از پیش به فکر رسید های الکترونیکی باشیم .

nature

نه تنها برای سلامتی مضر است بلکه در واقع قابل بازیافت نیست و باعث می شود بیشتر مواد شیمیایی موجود در BPA در هوا آزاد شود و آبهای زیرزمینی را آلوده کند. بنابراین به شدت توصیه می شود رسیدهای خود را در سطل بازیافت قرار ندهید.

رسیدهای بیهوده

طبق تحقیقات 90 درصد رسیدها در حالی چاپ می شوند که نه پذیرنده و نه مشتری ها آنها را نمی خواستند و در نهایت راهی سطل زباله می شوند .

و همچین در اکثر مشاغل حسابداری ها دیگر به صورت الکترونیکی انجام می شود و حسابدارها نیاز به رسیدهای دیجیتال دارند و این رسیدهای  کاغذی علاوه بر اینکه برای سلامتی و محیط زیست مضر است ، در بیشتر موارد بی فایده هم هستند.

هزینه های اضافی

با بررسی دستگاه های POS به این نتیجه می رسیم که علاوه بر هزینه تولید و یا خرید دستگاه ، رول کاغذی ، شاید جوهر و هزینه نگهداری دستگاه می توانیم به این نتیجه برسیم که در سطح کلان چه باری بر روی سیستم اقتصادی هر کشور اضافه می کند که می تواند با جایگزینی سیستم های الکتونیک و دیجیتال در این هزینه ها صرفه جویی کرد .

roll

رسیدهای الکترونیکی

رسیدهای دیجیتال علاوه بر کمک به محیط زیست و جلوگیری از هزینه های اضافی ، تا زمانی که خودمان آن را حذف نکنیم سابقه دائمی آن را در سیستم های خورد داریم . جلوگیری از اتلاف وقت و جابجایی پول ها در سریع ترین زمان ممکن صورت می گیرد.