اقتصاد جدید

اقتصاد جدید اصطلاحی است که اغلب در رسانه ها برای توصیف تغییراتی که از زمان استقرار گسترده اینترنت در تجارت ایجاد شده است ، استفاده می شود. این اصطلاح برای طیف وسیعی از موقعیت ها و موضوعات به کار رفته است که مهمترین آنها ظهور و سقوط شرکت های مبتنی بر فناوری پیشرفته و اینترنت است. در دهه 1990 ، هنگامی که ایالات متحده توسعه اقتصادی گسترده ای را تجربه کرد و بازار سهام افزایش یافت ، بسیاری از مردم فکر کردند که اصول اساسی اقتصادی دیگر اعمال نمی شود.

ایده اصلی اقتصاد جدید این بود که رایانه و فن آوری اینترنت اساساً شیوه های انجام تجارت را تغییر داده اند. تحلیلگران و سرمایه گذاران به طور یکسان به جای درآمد و برنامه های بلند مدت کسب و کار هنگام ارزیابی شرکتها ، بر روی تصویب فناوری و ارزیابی قیمت سهام متمرکز شده اند.

در نتیجه ، شرکت های نوپا با فن آوری بالا قبل از اینکه سود خود را بدست آورند و هنوز تعداد بسیار زیادی از سرمایه گذاران مشتاق را جذب می کردند ، عرضه سهام عمومی را ترتیب دادند. کارکنان از امید به دستیابی به سقوط در گزینه های بورس ، ثبات شرکت های سنتی را برای کار در ساعات طولانی در دات کام ها منع کردند. محل کار در شرکتهای فن آوری پرواز بالا تکامل یافت و شامل اتاقهایی پر از اسباب بازی و بازی برای تشویق خلاقیت کارکنان بود.

فرضیات رایج

طبق مقاله ای در هفته Business ، مردم فرضیات متعددی راجع به اقتصاد جدید انجام دادند که در نهایت ثابت شد که نادرست است. اول ، آنها تصور می كردند كه فناوری اطلاعات برای بهره وری كسب و كار آنقدر مهم است كه شركتها همیشه سیستمها و نرم افزارهای جدید را حتی در مواقع بد خریداری می كنند. این اعتقاد باعث شد كه شركتهای بزرگ رایانه ای تخمین درآمدهای تورم را تحویل دهند كه در صورت عدم رعایت آنها ، به سقوط نسدك فنی-سنگین در 2000 منجر شد.

فرض عمومی

یک فرض عمومی که در دهه 1990 گسترده شد این بود که رشد اقتصادی آنقدر پایدار شده است که سرمایه گذاران دیگر نیازی به حق بیمه ریسک سهام بالای اوراق ندارند. برخی از تحلیلگران پیش بینی کردند که میانگین بورس اوراق بهادار به طور نامحدود ادامه می یابد. در حقیقت ، توسعه فناوری محور ریسک و نوسانات سهام را افزایش داده است.

فرض دیگر در مورد اقتصاد جدید این بود که شرکت ها دیگر دیگر کارگران را در زمان خرابی قطع نمی کنند زیرا کار با تکنولوژی پیشرفته بسیار کمیاب است.در نتیجه ، بسیاری از مردم اعتقاد داشتند که امنیت شغلی بیشتری نسبت به واقع دارند. کارمندان برای داشتن جوایز بزرگ ثبت نام و گزینه های سهام ارائه شده در dots-com ، از ثبات اشتغال در شرکت های سنتی چشم پوشی کردند.

کریستین هکتارت ، رئیس شرکت فناوری ، به Tale.com گفت: “قبلاً این بود که وقتی به یک استارتاپ می رفتید ، فردی با تحمل بسیار پرخطر و احتمالاً ایده آل خود را داشتید که می خواهید به آن برسید.” وی گفت: “اما بسیاری از افراد با تحمل ریسک بسیار کم ، شغل های بسیار خوب و مطمئن را در اوج دیوانگی رها کردند تا در دنیای استارتاپ سریع ثروتمند شوند. ناگهان ، قبل از رسیدن به آرزوهایشان ، حباب ترکید. ”

مشاغل در پی اقتصاد جدید

هنگامی که رونق اینترنت شایع شد و اقتصاد ایالات متحده در اوایل دهه 2000 به طور چشمگیری کاهش یافت ، بسیاری از شرکت ها شروع به اخراج کارگران کردند. در نتیجه ، کارمندان یک بار دیگر به دنبال شغل با شرکت های محافظه کار تر شدند. “بسیاری از [افراد جویای کار] به دنبال یافتن شرکتی با آینده ای هستند که بتوانند به آن اعتقاد داشته باشند .

مسیری قابل اعتماد برای سودآوری و یک محیط کاری پایدار که در آنجا به آنها نیاز نیست که بطور شبانه روزی کار کنند ، کمی بیشتر از گزینه های سهام است. پرینس نوشت. ” “شرکت های اینترنتی و استارتاپ های فناوری به طور کلی باید راهی را برای اثبات ثبات و دوام مالی خود در حالی که به کارمندان مقداری از آنچه در محیط جدید اقتصاد به دست آورده اند ، پیدا کنند. این شامل فضای خلاقیت و همچنین احساس شور و اشتیاق است. ”

برخی از کارشناسان حتی در دهه 90 غرق ادعا کردند که اقتصاد جدید تا حد زیادی توهم است. این فقط همان اقتصاد قدیمی بود که پیشرفت های تکنولوژیکی را در بر می گرفت. طرفداران نامگذاری در آنجا آویزان شده اند. به عنوان مثال ، دان تپسكوت در مقاله ای برای Computerworld اظهار داشت كه اینترنت زیرساخت جدیدی را فراهم می كند كه هزینه های معاملات را كاهش می دهد و همکاری بین بنگاه ها را ترغیب می كند. وی گفت که این بستر جدیدی برای سرمایه گذاری های استراتژیک ایجاد می کند.

“برخی ادعا می کنند که اقتصاد جدیدی وجود ندارد. تجارت الکترونیکی و اینترنت شلوغی است ، و زمان آن رسیده است که به اصول سعی شده و واقعی که تجارت و سرمایه گذاری را برای چندین دهه هدایت کرده اند ، اگر نه قرن ها ، برگردیم.” نوشت. “اما توجه به چنین توصیه هایی یک اشتباه خیره کننده خواهد بود. اقتصاد جدیدی وجود دارد که اینترنت در قلب آن قرار دارد. این ایده را تحریک کنید و از شکست شرکت شما اطمینان حاصل کنید.”

نوآوری

تاپسوت این مطلب را قبل از حملات تروریستی ، در تاریخ 11/11/11 نوشت ، به معنای بسیار واقعی جو و اقتصادی و همچنین جو سیاسی را تغییر داد. رکود اقتصادی که قبلاً در جریان بود ، جدی گرفت. بعداً ، اقتصاد به شکلی منحصر به فرد شروع به بهبودی کرد و برچسب آن “بهبود کم کار” بود. به نظر می رسد اقتصاد جدید دو چهره دارد ، یکی تابش کننده چراغ الکترونیکی ، دیگری با تاریک شدن کسری تجارت و کسری بودجه ، اخراج ، رشد کاهنده شغل ، جهانی شدن مبهم و جابجایی مشاغل در خارج از کشور. در خصوصیات جدید محیط از اواسط دهه 2000 ، ارزیابی مجدد انجام شد. ماندگاری دات کام ها موقعیت های خود را تثبیت کرده و تجارت الکترونیکی با سرعتی در حال رشد بود. در همین زمان ناامنی اقتصادی گسترده بود. برخی از تحلیلگران به دنبال “اقتصاد بعدی” بودند یا به هسته اصلی آخرین توجه می کردند: نوآوری. اثبات این که آیا این مدت یک دهه دیگر زنده خواهد ماند یا نه ، هنوز باید دید.