فورپی راهکار پرداخت تمام الکترونیکی تمام هوشمند را برای اولین بار در جهان برای حذف دستگاه کارتخوان عرضه نموده است.

 • ضرورت به روز شدن خدمات مالی به صورت تمام الکترونیکی هوشمند

دستگاه کارتخوان و پرداخت موبایلی از روند تحول تمامی کسب و کارها به هوشمندسازی مستثنی نیست.

در این قسمت برخی از مزایای فورپی برای کمک به ساده سازی پرداخت و صرفه جویی اقتصادی در راستای حذف دستگاه کارتخوان آورده شده است.

1- حذف دستگاه کارتخوان

منحصر بفردترین مزیت راهکار پرداخت موبایلی فورپی ثبت اختراع در حذف دستگاه کارتخوان بانکی و جایگزینی موبایل می باشد.

بازاری که تاکنون هیچ محصول پرداخت موبایلی در جهان به آن ورود نداشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی ایران به ازای هر 1000 نفر، 90 دستگاه کارتخوان وجود دارد که این آمار بیش از دو برابر متوسط عرضه این خدمات در دنیا است .

ایران را در رتبه دوم جهانی عرضه کارتخوان قرار داده است. ایران از هر در عرضه دستگاه کارتخوان به مردم رتبه دوم در جهان را دارد و بیش از دوبرابر میانگین کشورهای دیگر دستگاه کارتخوان در بین پذیرنده های ایران وجود دارد.

هزینه های باور نکردنی

تا پایان سال 1397 تعداد 7.300.000 دستگاه کارتخوان به پذیرنده ها عرضه شده است که بانک ها صرف نظر از خرید دستگاه برای اجاره دستگاه، کارمزد پرستاری، کارمزد تراکنش و سود ده درصدی سپرده ها در سال بصورت میانگین و حداقل مبلغی معادل 1.515.000.000.000تومان هزینه پرداخت می کنند . با یک حساب سرانگشتی و با توجه به اینکه 26% دستگاه های فعال هستند 1.121.000.000.000 تومان از این هزینه بیهوده و زیان آفرین است. اگر هزینه خرید هر دستگاه را بصورت میانگین 1.000.000 تومان در نظر بگیریم تا سال 1397 مبلغ 7.300.000.000.000 تومان برای خرید این دستگاه ها ارز از کشور خارج شده است. یکی از دغدغه های اصلی امروز بانک های دنیا حذف دستگاه کارتخوان و کاغذ رسید بانکی است اما چگونه ؟

حال بیایید به تبادلاتی بدون اتلاف و حیف ومیل هزینه های سربار و کلان دستگاه های کارتخوان ، تخریب محیط زیست و امنیت بالا را تصور کنیم.

2-جلوگیری از اسکیمینگ

اسکیمینگ به پدیده کپی کردن کارت بانکی با استفاده از دستگاه کارتخوان جعلی و سوء استفاده و دزدی از حساب بانکی گفته می شود. یکی از تخلفات رایج گزارش شده به پلیس فتا، استفاده از فروشندگان سیار خدمات از دستگاه های کارتخوان جعلی و خالی کردن حساب بانکی است که با حذف دستگاه کارتخوان و کارت بانکی اسکیمینگ بطور کامل از چرخه مالی حذف خواهد شد.

آیا می دانستید که سالانه 912.000 درخت تنومند برای تامین کاغذ دستگاه های POS قطع می شوند یعنی 276 میلیارد تومان رسید بانکی و 912.000 درخت روانه سطل زباله می شود.

رسید دستگاه‌های «پوز» در ایران چیزی معادل ۱۴‌میلیون جلد کتاب کاغذ هدر می‌دهد و با این رسیدها ماهانه حدود  ۲۳‌میلیارد تومان پول روانه سطل زباله می‌شود. این در حالی است که حالا نهادهای مختلف مانند وزارت نیرو و مخابرات و شرکت ملی گاز از حذف قبض‌های کاغذی خبر می‌دهند. قبض‌هایی که به‌صورت دوره‌ای و ماهانه به‌دست ایرانی‌ها می‌رسد اما ضایعات کاغذ در بخش تراکنش‌های بانکی عددهای بسیار فاجعه‌بارتری می‌دهد. آن‌ هم برای ما ایرانی‌ها که حالا برای هر چیز حتی خرید چند قرص نان یا خریدهای جزیی سوپرمارکتی رسیدهای متعددی در روز می‌گیریم.

با فورپی تمام نیازهای استفاده از رسید کاغذی مرتفع خواهد شد ضمن اینکه سابقه تمامی پرداخت های کاربران از ابتدا تا پایان فعالیت ثبت و ضبط خواهد شد.

 

 • آثار زیست محیطی رسید کاغذی

تخمین زده می شود که در سطح جهان ، سالانه 300 میلیارد رسید کاغذ تولید می شود و 25 میلیون درخت 18 میلیارد لیتر آب و 22 میلیون بشکه نفت مصرف می کند. در زمانی که تنوع زیستی در حال کاهش است و تغییرات آب و هوا به سرعت در حال انجام است ، باعث می شود بیش از پیش به فکر رسید های الکترونیکی باشیم .

نه تنها برای سلامتی مضر است بلکه در واقع قابل بازیافت نیست و باعث می شود بیشتر مواد شیمیایی موجود در BPA در هوا آزاد شود و آبهای زیرزمینی را آلوده کند. بنابراین به شدت توصیه می شود رسیدهای خود را در سطل بازیافت قرار ندهید.

 • آثار مخرب بر روی سلامتی انسان

چاپگرهای حرارتی رسید های کاغذی از ماده سمی بنام Bisphenol A   استفاده می کنند که این ماده سمی به اختصار BPA نامیده می شود که نه تنها عامل آلودگی محیط زیست است بلکه آثار مخرب و غیر قابل بازگشتی بر سلامت انسان ها دارد پیامدهای منفی که ممکن است منجر به بیماری هایی از قبیل موارد ذیل می باشد:

 • عدم تعادل هورمون
 • افزایش خطر ناباروری ، سقط جنین و تولد زودرس
 • سرطان پروستات
 • دیابت نوع 2
 • تغییرات رفتاری در کودکان
 • توسعه مغز و سیستم عصبی تغییر یافته است
 • بیماری قلبی
 • چاقی

ماده شیمیایی سمی BPA  از طریق پوست جذب می شود و با شستن دست ها وارد بدن شده و ماه ها در بدن می ماند.

این خطر برای فروشنده ها و صندوق دارها که با کاغذ بانکی سر و کار دارند بسیار وجود دارد.

 

 • صرفه جویی در هزینه استقرار و نگهداری

با توجه به اینکه پرداخت موبایلی فورپی با امکانات استاندارد موبایل هوشمند کار می کند و نیازی به خرید یا اتصال هیچ سخت افزاری به آن نیست هزینه استقرار و سرعت پیاده سازی بسیار بالایی در زیر ساخت بانکی را دارد.

 

 • حذف کامل رایج اینترنتی و جلوگیری از فیشینگ توسط بارکد خرید

همانطور که می‌دانید برخی از سایت های پرداخت با استفاده از صفحه های وب جعلی، اقدام به دزدی اطلاعات بانکی کاربران کرده و از این طریق به اموال مردم دستبرد می‌زنند.

ما در فورپی برای جلوگیری از این قبیل دزدی ها و عملیات فیشینگ، از بارکد در پرداخت اینترنتی استفاده کرده‌ایم.

در این حالت کاربر با انتخاب پرداخت اینترنتی با فورپی،  بارکدی را در صفحه مشاهده می کند که بعد از اسکن بارکد مشخصات پذیرنده، کالای خریداری شده و مبلغ را نشان می دهد.

بعد از تایید و وارد کردن رمز عبور پرداخت انجام خواهد شد در این حالت چون نیازی به ورود اطلاعات توسط کیبرد و صفحه وب نیست مشکل فیشینگ بصورت کامل حل می شود.

این روش برای اولین بار در جهان عرضه شده است و امنیت پرداخت تماماً توسط سرور انجام خواهد شد.

بصورتیکه بارکد توسط سرور فورپی تولید و کلید آن می بایست توسط کاربر به سرور برگردد و در صورت عدم تطابق کلید تولید شده اجازه پرداخت و ادامه روند به کاربر داده نخواهد شد.