اگر بخواهیم استارتاپ را معنی کنیم، می‌توانیم بگوییم استارتاپ کسب و کار نوپایی است که برای رفع یک مشکل یا نیاز ایجاد می‌شود. البته امروزه استارتاپ‌هایی نیز ایجاد شده‌اند که کارشان فقط رفع مشکل یا یک نیاز نیست بلکه هدف آن‌ها آسان تر و راحت‌تر کردن کاری است که ما انجام می‌دهیم. پس یادتان باشد مهم ترین سوالی که هنگام راه‌اندازی یک استارتاپ باید از خودتان بپرسید؛ این است که ایده من چه مشکلی را از مردم حل خواهد کرد؟

تعاریف مختلف استارتاپ

استارتاپ به کسب و کاری گفه می‌شود که مقیاس پذیر است. یعنی در آینده افراد بیشتری را با خود همراه کند.

استارتاپ ممکن است ایده‌ای کپی باشد یا نباشد. ممکن است ایده‌ای جدید و نو باشد. ممکن است قبلا کسی آن را راه‌اندازی کرده باشد یا برعکس.

استارتاپ ممکن است کسب و کاری آینده نگر باشد که می‌تواند باعث تحول در بازار شود.

استارتاپ ممکن است کسب و کاری سنتی باشد که به صورت آنلاین خدماتی را ارائه می‌دهد.

کسب و کاری که احتمالا ریسک بالایی دارد و در شرایطی راه اندازی می‌شود که همراه با ابهامات زیادی است. منظور از ابهام این است که ممکن است موفق شود یا شکست بخورد. ممکن است با استقبال مردم رو به رو شود یا برعکس. ممکن است در تامین هزینه های مالی کم بیاورد، ممکن است در آینده دیگر طرفدار نداشته باشد و مواردی که همیشه باعث تهدید یک کسب و کار می‌شود.

البته در بسیاری از مواقع قبل از راه اندازی یک کسب و کار، این موارد بررسی می‌شود تا موفق بودن آن به میزان بالایی تایید شود.

تفاوت استارتاپ با کسب و کارهای دیگر

معمولا همه فکر می‌کنند استارتاپ ها بر پایه ایده نوآورانه و خلاقانه ای راه‌اندازی می‌شوند که براساس تعاریف متوجه شدید که تمام آن‌ها عملا اینطور نیستند.

معمولا استارتاپ ها به گونه ای هستند که کمتر کسی می‌تواند از آن کپی کند و در این صورت است که اکثر آن ها کم رقیب یا حتی بی رقیب ظاهر می‌شوند. اما تمرکز اصلی آن‌ها روی صحیح دیده شدن و همچنین بیشتر دیده شدن است. چون قرار است ایده‌شان برای رفع نیاز افراد زیادی کاربرد داشته باشد.

یادتان باشد اگر قصد دارید استارتاپی راه‌اندازی کنید، در ابتدا خوب به محیط اطرافتان توجه کنید و از مشکلاتی که برای خودتان یا افراد جامعه پیش می‌آید ساده نگذرید، چرا که هر مشکلی راه حلی دارد و شما می‌توانید آن راه حل را یافته و استارتاپ موفقی راه‌اندازی کنید.