یادتان هست که در مطلبی درباره تعاریف استارتاپ صحبت کردیم؟ اکنون می‌خواهیم راجع به مراحل راه‌اندازی یک استارتاپ صحبت کنیم. در ابتدا لازم می‌بینیم که مراحل راه اندازی آن را به شکل جزئی و مرحله به مرحله معرفی کنیم تا شما نیز بتوانید از آن به عنوان یک الگو برای راه اندازی کسب‌وکار خود استفاده کنید. اگر قصد راه اندازی یک استارت آپ را دارید، باید مراحل زیر را به طور دقیق دنبال کنید:

شناخت نیاز و ایده‌پردازی

اولین و مهمترین چیز در راه اندازی یک استارتاپ، شناخت نیاز مردم است. ایده ای که واقعا یک نیاز اساسی را برطرف کند. این ایده ممکن است خلاقانه و جدید باشد و یا ممکن است برگرفته از یک کسب‌و‌‌کار خارجی یا داخلی باشد. قرار نیست که همیشه یک کسب‌ و ‌کار جدید برمبنای یک اختراع جان بگیرد.

اگر در اینترنت کلمه بهترین ایده‌های استارتاپی را سرچ کنید، احتمالا به گزینه‌های متعددی می‌رسید که برخی از آنها در نگاه اول مسخره یا نشدنی به نظر می‌رسند، اما می‌بینید که گروهی از جوانان پر تلاش توانسته‌اند که همین ایده‌های مسخره را به کسب درآمد برسانند و اکنون در چندین نقطه دنیا به فعالیت مشغول هستند. پس هیچ وقت برای ایده‌پردازی در حوزه کارآفرینی نترسید.

تحقیق و تعیین نقشه راه

گام دوم که برای تحقق بخشیدن به مفهوم استارت آپ باید بردارید، برداشتن یک کاغذ سفید و نوشتن نقشه راه است. در واقع این یک طرح خام از ایده شما و مسیر کلی آن است و باید در آن مشخص کنید که می‌خواهید به چه نقطه‌ای برسید. همانطور که گام اول را با ایده پردازی برداشته‌اید، بهتر است کمی خیال پردازی کنید و هدف خود را تا نهایت ممکن پیش ببرید.

پس از اینکه هدف نهایی مشخص شد، زمان آن است که این مسیر را به چندین مسیر کوتاهتر بشکنید و در واقع چندین هدف کوتاه و بلند برای خود در نظر بگیرید.

مرحله بعد، تحقیق است. داشتن یک ایده خام خوب است، اما به همان اندازه نیز خطرناک است و ممکن است شما را از مسیر خارج کند. بهترین نقطه برای شروع تحقیق این است که از افراد خانواده و آشنایان خود بخواهید که در مورد ایده شما نظر دهند و اگر ایرادی در این مسیر وجود دارد، به شما متذکر شوند.

تهیه نمونه اولیه

ایده‌های مختلفی در قالب مفهوم استارتاپ تعریف می‌شوند که انجام هر کدام از آنها از یک مسیر متفاوت عبور می‌کند. برخی از این ایده‌ها، خدماتی هستند و نیازی به تهیه نمونه اولیه ندارند، برخی دیگر شامل نمونه‌های آزمایشگاهی می‌شوند، که اصلی‌ترین گام مربوط به همین تهیه نمونه اولیه است.

پس در ابتدا مشخص کنید که محصول نهایی شما چه چیزی خواهد بود و آیا امکان تولید نمونه اولیه از آن وجود دارد؟ سپس باید ببینید که عکس العمل افراد جامعه نسبت به نمونه اولیه آن به چه صورت است.

ثبت ایده و محصول

ایده و محصول خود را به ثبت برسانید تا از خطر کپی‌برداری ایده‌تان و استفاده دیگران از محصول خود جلوگیری کنید. مقدمات انجام این کار نیز همانند مراحل ثبت اختراع است و می‌توانید از پایگاه اطلاع رسانی مرکز مالکیت معنوی این کار را انجام دهید تا از مراحل بعدی و از کپی نشدن محصول خود مطمئن شوید. مفهوم استارتاپ با ریسک همراه است و باید نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا این ریسک‌ها را از بین ببرید.