قبلا در رابطه با کارآفرینی و مهارت هایی که باعث افزایش بازدهی کارآفرینان می‌شوند صحبت کردیم؛ حال می‌خواهیم درباره نبایدهای کارآفرینی صحبت به میان آوریم. پس در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی این مهم بپردازیم.

به همان میزان که هدف داشتن در کسب و کار و کارآفرینی مهم است، جلوگیری از اشتباهات نیز بسیار واجب و لازم است. یادتان باشد پیش‌بینی مشکلات مسیر، سرعت رسیدن به اهداف نهایی را سرعت می‌بخشد.

  • اولین مشتریانتان را از طریق بازاریابی به دست نیاورید

هرگز انتظار نداشته باشید که اولین مشتری کسب‌وکار از کمپین‌های بازاریابی پیدا شود. مشتری‌های اولیه برند باید توسط کارآفرین کشف شده و سپس وارد مذاکره شوند.

بسیاری از محققان موافق این موضوع هستند و عنوان کرده‌اند مذاکرات رو در رو تا ۳۴ درصد موفق‌تر از بازاریابی ایمیلی عمل می‌کند.

  • فکر نکنید کسب درآمد یعنی همه چیز

این درست که پول درآوردن نکته مهمی در یک کسب و کار است؛ اما نباید هدف اول و آخر یک کارآفرین باشد. حتی تمام پول‌های کره‌ی زمین هم نمی‌توانند کسب‌وکاری با طراحی و بنیان‌گذاری ضعیف را نجات دهند.

بنابراین پیش از اینکه به فکر جذب سرمایه باشید، استراتژی‌های خود را دوباره ارزیابی کنید. به ‌عنوان مثال بسیاری از مردم حتی پیش از ارزیابی محصول خود برای جذب سرمایه اقدام می‌کنند. شاید مفهوم ایده روی کاغذ جالب باشد اما مشکلات اصلی را حل نمی‌کند.

بسیاری از مشکلات زمانی که وارد عمل شوید بروز پیدا می‌کنند. جالب است بدانید اغلب استارتاپ‌ها به دلیل عدم آگاهی از کار و نه به دلیل کمبود سرمایه محکوم به شکست هستند.

  • گذشته را بیخیال شوید وگرنه محکومید به نابودی

هیچ‌کس به فرصت‌های از دست رفته اهمیت نمی‌دهد بنابراین دست از سرزنش خودتان بردارید و نگویید که می‌توانستید قانع‌کننده‌تر ظاهر شوید.

این افکار نه تنها نتیجه‌ی مثبتی ندارند بلکه ابتکار عمل را نیز از بین می‌برند. تصور و مرور موقعیت‌های غیرواقعی، شانس رسیدن به دستاوردهای جدید را کاهش می‌دهد، فرآیند پیشرفت را کند کرده و فرصت پیشرفت را به رقبا واگذار می‌کند.

به جای فکر کردن به اینکه چرا نفر اول نیستید روی دستاوردهایی که داشته‌اید تمرکز کنید. کارآفرینی مسیری است که باید به کمک اعضای تیم طی شود و هیچ‌کس دلیل اصلی موفقیت یا شکست نیست. اینکه چه توانایی یا مهارت‌هایی دارید مهم نیست، مهم این است که کل اعضای تیم تا چه اندازه موفق خواهند بود.

  • عجله نکنید، موفقیت در یک قدمی شما خواهد بود

اگر برای رسیدن به موفقیت عجله دارید و بیش از اندازه روی این موضوع تمرکز کرده‌اید، باید بدانید اینگونه احتمال اشتباه کردن را افزایش خواهید داد. موفق شدن در هر کسب‌وکاری مهم است اما یک شبِ حاصل نمی‌شود. موفقیت در استارتاپ مانند مسابقه‌ی دوی ماراتن است نه دوی سرعت.

پیشرفت کردن را در اولیت قرار دهید و از شکست‌ها استقبال کنید. قبل از اینکه به گسترش کسب‌وکار فکر کنید، از استخدام نیروی کار مناسب مطمئن شوید و ببنید آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اید یا خیر؟ آیا استراتژی کسب‌وکارتان با هدف جذب مشتری‌های وفادار طراحی شده است یا خیر؟ این موارد بهتر است پیش از گسترش کسب‌وکار در نظر گرفته شوند.