ایده! جزء جدانشدنی هر کسب و کاری است. بسیاری از افراد دوست دارند کسب و کاری راه بیاندازند اما نمی‌دانند از کجا شروع کنند. بلکه نکته همینجاست؛ راه حل این مسئله چیزی نیست جز ایده.

علاقه و دانشتان را ترکیب کنید

ضرب المثل “برو دنبال چیزی که بهش علاقه داری” بسیار کلیشه ای بوده و کاملا واضح است که صرفا با داشتن ایده ای که دوستش داریم ممکن است به پول نرسیم، ولی داشتن ایده ای که به آن عشق می‌ورزیم شروع خوبی برای استارتاپ است. بنابراین قبل از حتی فکر کردن در مورد استارتاپ، باید حتماً ایده ای داشته باشید که به آن عشق و علاقه دارید. چون قرار است زمان، هزینه و عمر خود را صرف استارتاپ کنید به خاطر همین باید ایده ای را انتخاب کنید که عمیقاً آنرا دوست دارید.

علاوه بر عشق، باید به ایده ای برسید که در مورد آن دانش خوبی دارید. فکر کنید چه چیزی شما را خاص کرده است؟ آن یک زمینه ای که در آن استاد هستید چیست؟ در چه موضوعی متخصص هستید؟

خلاق باشید

خلاقیت برگ برنده شما در بازار یکنواخت این روزها است. همه در حال انجام کاری هستند اما مهم ترین مسئله خلاقیتی است که در انجام کارها باید انجام دهید تا مردم را به سمت کسب و کار خود سوق دهید.

بازار اشباع شده را کنار بگذارید

فرض کنید به ایده‌ای رسیده‌اید که هم به آن علاقه داشته و هم دانش انجام آن را دارید ولی با تحقیق می‌فهمید که تعداد بسیار زیادی از شرکت های دیگر در حال رفع نیاز مردم هستند. مهم نیست ایده‌تان چقدر خلاقانه است، حتی اگر خلاقانه ترین ایده را هم داشته باشید چون قبلا شرکت های دیگر کار را زودتر از شما شروع کرده‌اند احتمال اینکه در بازار اشباع شده شکست بخورید بسیار زیاد می شود.

ایده هایی که متغیرهای منفی زیادی دارند را دور بریزید

هر استارتاپ متغیرهای فراوانی دارد، ولی از انتخاب ایده‌ای که متغیرهای منفی فراوانی دارد خودداری کنید. اگر میدانید متغیرهای منفی آنقدر زیاد هستند که در طولانی مدت سبب زیان دهی خواهند شد و از دوام کسب و کار جلوگیری خواهند کرد از انتخاب آن ایده خودداری کنید. ایده ای که متغیرهای منفی زیادی دارد یعنی ایده ای که با وجود کار کردن و تلاش بسیار، سودی در بر ندارد.

به فکر حل یک مشکل باشید

نقطه اشتراکی که تمام استارتاپ ها با هم دارند این است: آنها حلال مشکلی هستند. مردم مشکلات فراوانی دارند و می‌توان به راحتی آنها را پیدا کرد اما باید ببینید کدام مشکل آنقدر شایع و اذیت کننده هست که مردم حاضر باشند بابت راه حلی که پیدا کرده‌اید پول بپردازند؟

تمام این کارها و بسیاری از کارهای دیگر زمینه ساز یک استارتاپ موفق خواهند بود پس از ایده خوب غافل نشوید.